ul. Księdza Biskupa Herberta Bednorza 19, 40-384 Katowice
32 209 80 39

Polsoft Engineering świętuje 30-lecie działalności

 

To już 30 lat od momentu, gdy czterech absolwentów Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki postanowiło rozpocząć pracę na własny rachunek. Historia Jacka Krzystolika, Andrzeja Śmigla, Mariusza Teresińskiego i Grzegorza Waleczka sięga jeszcze bardziej wstecz. Spotkali się bowiem pierwszy raz na progu Technikum Elektromechanicznego w Dąbrówce Małej (obecne Technikum Elektroniczne). Grzegorz uzyskał dyplom technika elektronika Mariusz, Andrzej i Jacek dyplom technika w zakresie urządzeń zewnętrznych oraz urządzeń przygotowania danych elektronicznych maszyn cyfrowych. Gwoli wyjaśnienia te urządzenia wielkości dzisiejszych lodówek dziurkowały i czytały tzw. karty perforowane, tasiemki perforowane. Młodsze pokolenie powinno wiedzieć, że na jednej karcie można było zakodować około 100 bajtów, czyli informacja na jednym przeciętnym 16 GB pendrivie zajęłaby około 11 milinów kart!

Po uzyskaniu dyplomów „magistra inżyniera” swoje kroki skierowali odpowiednio do: Grzegorz – Instytutu Systemów Sterowania a Mariusz, Andrzej i Jacek do firmy Kamsoft gdzie pracowali jako projektanci/programiści, a następnie do producenta systemu ERP Sahip firmy DST, gdzie również pracowali jako programiści.

Po nabyciu doświadczeń skorzystali z szansy stworzenie autorskiego systemu obsługi hurtowni farmaceutycznej dla jednej z pierwszych tego typu firm na rynku polsko-niemieckiej join-venture Medifarm Sp. z o.o.

Właśnie to wydarzenie skłoniło całą czwórkę do rozstania się ze swoimi dotychczasowymi pracodawcami i 1 maja 1992 rozpoczęła działalność spółka cywilna pod nazwą „Polsoft.

Stworzenie kompletnego systemu zajęło około 3 lat. W tamtym okresie system oparty prawdziwie relacyjną bazę danych „btrievebył na rynku rzadkością. Tworzenie aplikacji w oparciu o tę bazę było znacznie trudniejsze niż w modnym wówczas „dbasie”. Dawało jednak znacznie większe możliwości, przede wszystkim transakcyjność oraz szybkość działania. Transakcyjności system zawdzięczał bardzo duża odporność na awarie stacji, czy też częste w tamtym okresie przerwy w dostawie prądu. Dzięki atencji przykładanej do szybkości oraz „szczelności” operacji biznesowych system pod nazwą PSHurt szybko stał się jedną najatrakcyjniejszych ofert na rynku hurtu i dystrybucji farmaceutycznej.

Przełomem było podpisanie w 1993 roku kontraktu z Hurtownią Farmaceutyczną Farmacol, zatrudnieni zostali kolejni programiści. System rozwijał się bardzo szybko, cały czas w zgodzie przepisami prawa farmaceutycznego oraz przepisami podatkowymi i finansowymi.

Kolejne lata przyniosły kolejne wdrożenia w tej kluczowej dla nas branży: MedicareOPDF, Herbapol czy też Polypharm. W dalszej kolejności przyszedł czas na dystrybucję weterynaryjną bardzo zbliżoną w swej charakterystyce do dystrybucji leków ludzkich. Sukcesem zakończyły się wdrożenia w Kolme Warszawa, Eskulap Gliwice oraz ostatnio w VetDirect.

Serie, daty ważności, atesty, wycofania to tylko czubek wszystkich wymaganych przez te branże funkcjonalności, które wspólnie z ciągłą dbałością o szybkość działania systemu zaowocował klientami z branży FMCG, a w szczególności branży dystrybucji chemii gospodarczej Elitex oraz kosmetyków Grupa Partnerów Eris.

Nasi wymagający klienci już 20 lat temu oczekiwali od nas rozwiązań wyprzedzających tamten czas, już wówczas dostarczaliśmy im aplikacje oparte o pierwsze mobilne urządzenia typu SET110.

Później przyszedł czas na palmtopy, z których korzystali handlowcy naszych klientów oraz terminale mobilne w magazynach. Dzięki tamtym doświadczeniom jesteśmy obecnie uznanym producentem aplikacji na platformę Android dla których stworzyliśmy dedykowaną markę allmobile.pl.

Praktycznie od samego początku wspomagaliśmy naszych klientów w zakresie rozwiązań sprzętowo-systemowych bazując na komputerach PC z systemem Windows oraz serwerach z procesorami Intel. Początkowo platformą systemową były rozwiązania firmy Novell, które w późniejszym czasie zostały zastąpione produktami firmy Microsoft.

Starając się sprostać oczekiwaniom klientów, z biegiem czasu rozszerzyliśmy ofertę o kompleksowe dostawy markowego sprzętu (Fujitsu, HP, Cisco) wraz z usługami integracyjno-wdrożeniowymi oraz o usługi outsourcingu działów IT.

Coraz poważniejsi klienci oraz ciągle rosnący zespół spowodował, że w roku 2002 Polsoft s.c. został przekształcony w spółkę prawa handlowego pod nazwą: „Polsoft Engineering spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”.

W nowej organizacji wspólnicy podzieli się rolami. Mariusz do dzisiaj bezpośrednio nadzoruje osobiście zaawansowane projekty programistyczne pełniąc jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu spółki. Grzegorz odpowiada za pion projektów infrastrukturalnych, które również dostarczamy naszym klientom, zarządzając firmą jako Członek Zarządu. Jacek po kilkunastu latach zajmowania się sprzedażą oraz wdrożeniami przekazał te obszary doświadczonym następcom i obecnie nadzoruje jako Członek Zarządu tematy finansowe, marketingowe i administracyjne.

Po 30 latach spółka zatrudnia prawie 50 osób w tym sporą grupę „weteranów”, których staż przekracza znacząco 20 lat lub jest tej liczbie bliski.

W tym miejscu dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju naszej firmy myśląc tutaj o obecnych i byłych pracownikach oraz oczywiście o kontrahentach, którzy zawsze byli dla nas inspiracją dla sposobu naszej pracy jak i dla rozwoju naszych produktów.

Uczestnictwo w globalnej digitalizacji i migracji do rozwiązań chmurowych będzie zapewne sporą szansą jak i wyzwaniem dla rozwoju firmy. Liczymy, że wdrażane  do zarządzania firmą młode pokolenie doskonale te szanse wykorzysta i  za „chwilę” będziemy obchodzić wielką 50-tą rocznicę Polsoftu.

15 września 2022